#FunduszeUE
Strona utworzona na potrzeby projektu oraz w celu rozpowszechniania wiedzy o OZE.
Na stronie znajdziesz informacje o:
– jaki projekt realizuje Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworznie,
– co jest celem projektu,
– definicja i wyjaśnienie czym są odnawialne źródła energii wraz z przykładami,
– prezentacja różnych technologii wykorzystywanych do pozyskiwania energii z OZE,
– informacje o powstałej instalacji fotowoltaicznej,
– informację o korzyściach wynikających z wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworznie realizuje projekt pod nazwą:
Wdrożenie zrównoważonej energii:
Instalacja fotowoltaiczna dla Szpitala Wielospecjalistycznego
w Jaworznie
Dofinansowanie realizacji projektu w ramach
Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027
(Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji)
Projekt ma na celu przekształcenie sposobu, w jaki Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworznie korzysta z energii, poprzez budowę systemu paneli fotowoltaicznych. Zakładał powstanie jednej instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku głównego Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie przy ul. Józefa Chełmońskiego 28.
Moc instalacji zakładanej w ramach w projektu: 49,875 kWp
Moc powstałej instalacji fotowoltaicznej: 49,780 kWp
Założenia: zmniejszenie zależności Szpitala od konwencjonalnych źródeł energii, które są szkodliwe dla środowiska, a jednocześnie obniżenie kosztów związanych z energią. Instalacja fotowoltaiczna umożliwi szpitalowi wytwarzanie własnej, odnawialnej energii, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych. Korzyści dla środowiska będą widoczne nie tylko na poziomie lokalnym, ale również globalnym. Oszczędności wynikające z redukcji zużycia energii z sieci zostaną zainwestowane w dalszy rozwój zrównoważonych praktyk w Szpitalu. Ponadto, poprzez wykorzystanie energii słonecznej, projekt ten pomaga w promowaniu idei zrównoważonego rozwoju w społeczności, wpływając na zmianę postaw wobec ekologii i zasobów naturalnych.
Co oznacza skrót OZE?
Odnawialne, niekopalne źródła energii obejmujące energię wiatru, energię promieniowania słonecznego, energię aerotermalną, energię geotermalną, energię hydrotermalną, hydroenergię, energię fal, prądów i pływów morskich, energię otrzymywaną z biomasy, biogazu, biogazu rolniczego oraz z biopłynów.
Korzyści wynikające z wykorzystania energii promieniowania słonecznego to m.in.:
- Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych: Systemy fotowoltaiczne generują energię ze słońca, co jest czystym źródłem energii, które nie emituje gazów cieplarnianych. Przejście na energię słoneczną zmniejsza ślad węglowy szpitala.
- Oszczędność energii: Instalacja fotowoltaiczna dostarcza część energii potrzebnej do funkcjonowania szpitala, co przyczynia się do oszczędności energii.
- Ograniczanie odpadów: Systemy fotowoltaiczne nie generują odpadów podczas produkcji energii, co jest kolejnym krokiem w kierunku bardziej zrównoważonego szpitala.
- Promowanie zdrowia publicznego: Poprzez zmniejszenie swojego wkładu w zanieczyszczenie powietrza i zmiany klimatu, szpital przyczynia się do poprawy zdrowia publicznego na lokalnym i globalnym poziomie.
Technologie wykorzystywanych do pozyskiwania energii z OZE:
Energetyka wiatrowa – produkcja energii z wiatru następuje w specjalnych turbinach. Mogą być one ulokowane na lądzie (ang. onshore wind), a także na większych zbiornikach wodnych – morzach i oceanach (ang. offshore wind). Energia wiatrowa jest nie tylko tania w uzyskaniu, ale również wydajna. Powyższe cechy sprawiają, że energetyka wiatrowa pozytywnie oceniana jest przez społeczeństwo – w naszym kraju jej rozwój popiera 8 na 10 Polaków.
Energetyka solarna – wytwarzanie energii i ciepła z wykorzystaniem promieniowania słonecznego następuje dzięki instalacjom fotowoltaicznym oraz kolektorom grzewczym.
Mieszkańcy Polski chętnie sięgają po to rozwiązanie, czego dowodem jest sukces programu „Mój Prąd”. M.in. dzięki temu w kwietniu 2022 r. liczba prosumentów (osób, które wytwarzają energię na własne potrzeby) przekroczyła milion. Dla porównania w grudniu 2015 r. było to jedynie ok. 4,5 tys. prosumentów.
Energetyka wodna – do jej przetworzenia wykorzystywane są specjalne budowle hydrotechniczne, z wbudowanym systemem turbin, które zamieniają siłę płynącej lub opadającej wody w energię kinetyczną, a następnie elektryczną. Należy jednak wziąć pod uwagę, że energetyka wodna, chociaż odnawialna, ma znaczący wpływ na otoczenie przyrodnicze, a w określonych warunkach może charakteryzować się emisyjnością porównywalną z energetyką opartą o paliwa kopalne, ze względu na emisje metanu z rozkładającej się materii organicznej.
Energetyka geotermalna – pod powierzchnią Ziemi występują zasoby wody, które mają od kilkudziesięciu do 100°C. Poprzez specjalne odwierty jest ona wydobywana, a następnie za pomocą odpowiednich instalacji przetwarzana w energię.
Energetyka pochodząca z biomasy – dzięki wysoko zaawansowanym procesom technologicznym, biomasa (stałe lub ciekłe substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, które ulegają biodegradacji, pochodzące z produktów, odpadów i pozostałości z produkcji rolnej i leśnej oraz przemysłu przetwarzającego ich produkty, oraz ziarna zbóż niespełniające wymagań jakościowych dla zbóż) pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, przetworzona zostaje w paliwa stałe, płynne lub gazowe. W kolejnym etapie są one spalane i tym samym uzyskuje się ciepło oraz energię elektryczną. Ten rodzaj energii zyskuje coraz większą popularność w naszym kraju, dzięki czemu, poprzez dodawanie biokomponentów do tradycyjnych paliw, zwiększa się rola odnawialnych źródeł energii np. w transporcie. Kluczem jest jednak stosowanie już istniejących odpadów – nie zaś wykorzystywanie do celów energetycznych specjalnie tworzonych biokomponentów.
Dokumentacja fotograficzna z przebiegu projektu:
W miesiącu lipcu 2024 r. na dachu budynku głównego Szpitala w Jaworznie została zamontowana instalacja fotowoltaiczna. Ta część projektu została zrealizowana i nasza instalacja fotowoltaiczna już działa od dnia 30.07.2024 r.!
Etapy realizacji:
Budowa konstrukcji instalacji:
Nasza instalacja:
Produkcja przewidywana:
Projekt zakładał powstanie instalacji o mocy ok 49,875 kWp po przeliczeniu miała ona dać rocznie realnie 39,9 MWh.
Produkcja faktyczna:
W pierwszym miesiącu działania czyli sierpniu 2024 nasza instalacja wytworzyła 5,72 MWh, co w przybliżeniu daje oszczędności na poziomie 5 500 zł w tym miesiącu dla naszego Szpitala. Szpital monitoruje produkcję, o której będzie cyklicznie informował – na tej stronie.
Produkcja wrzesień – 4,42 MWh
Produkcja październik – 1,97 MWh
Jak możesz zaangażować się w projekt?
Z uwagi na to, iż zostanie także przeprowadzona akcja informacyjno-promocyjna oraz zorganizowane zostaną dwie konferencje w celu promowania społeczeństwu korzyści płynących z inwestycji w odnawialne źródła energii projekt skierowany jest nie tylko do pracowników Szpitala, ale i lokalnej społeczności.
Podczas zaplanowanych konferencji skoncentrujemy się na następujących tematach:
- Korzyści z odnawialnych źródeł energii: Wyjaśnione zostanie, dlaczego odnawialne źródła energii są ważne i jakie korzyści przynoszą dla środowiska, społeczności lokalnej i samego szpitala. Przeprowadzony zostanie panel dyskusyjny na temat redukcji emisji gazów cieplarnianych, niezależności energetycznej, oszczędności finansowych i zrównoważonego rozwoju.
Projekt instalacji fotowoltaicznej: Omówiona zostanie technologia fotowoltaiczna, sposób jej działania i potencjał produkcyjny. Podkreślone zostanie, jak energia słoneczna może być wykorzystywana do zasilania budynku i przyczyniać się
do redukcji emisji CO2.
- Studium przypadku: Przedstawione będą konkretne przykłady innych instytucji, które zainstalowały panele fotowoltaiczne i jakie korzyści odniosły, ze szczególnym uwzględnieniem oszczędności finansowych, zwiększonej niezależności energetycznej i pozytywnym wizerunku instytucji.
- Inicjatywy związane z odnawialnymi źródłami energii: Omówione zostaną inicjatywy związane z odnawialnymi źródłami energii, które są realizowane na poziomie lokalnym, regionalnym lub globalnym. Przedstawione zostaną także programy rządowe, samorządowe, fundusze UE dla projektów związanych z energią odnawialną.
O terminach konferencji poinformujemy już wkrótce.
Jeśli chciałbyś wziąć udział w konferencji, ale potrzebujesz by była zapewniona usługa tłumaczenia na język migowy lub potrzebujesz materiały w Braille’u- Zgłoś nam to przed konferencją!
Osiągany efekt projektu: nowa instalacja fotowoltaiczna z której cała energia elektryczna wytworzona zostanie wykorzystana na potrzeby Szpitala Wielospecjalistycznego oraz większa świadomość oraz poszerzenie wiedzy o korzyściach płynących z inwestycji w odnawialne źródła energii wśród pracowników Szpitala i członków społeczności.
Wartość projektu: 401 731,50
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 301 298,62
Dofinansowanie z Budżetu Państwa : 40 173,15
#FunduszeUE
Chcesz zadać pytania do projektu lub uzyskać więcej informacji o nadchodzących konferencjach?
Zapraszamy do kontaktu telefonicznego: tel. 32 317-48-61
Na stronie wykorzystano oficjalne wiadomości, materiały zamieszczone na
Szpital zastrzega sobie wyłączne prawo do zdjęć i ich wykorzystywania oraz publikacji. Kopiowanie i wykorzystywanie zdjęć oraz treści bez zgody Szpitala jest naruszeniem praw autorskich i podlega odpowiedzialności karnej zgodnie z postanowieniami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.