Izba Przyjęć i Szpitalny Oddział Ratunkowy

W kwietniu 2005 roku została oddana po gruntownym remoncie i przebudowie Izba Przyjęć. Zwiększeniu uległa jej powierzchnia użytkowa oraz poszerzony został wachlarz udzielanych świadczeń o zabiegi wykonywane w ramach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Szpitalny Oddział Ratunkowy udziela świadczeń zdrowotnych osobom znajdującym się w stanie zagorżenia życia lub w bezpośrednim zagrożeniu zdrowia. Na miejscu przeprowadzana jest wstępna diagnostyka oraz leczenie Pacjentów w zakresie niezbędnym do stabilizacji funkcji życiowych i zdrowotnych. Po przeprowadzeniu wstępnej diagnostyki Pacjenci kierowani są do odpowiednich Oddziałów Szpitala lub kierowani do innych jednostek medycznych w zależności od wskazań medycznych. Część Pacjentów po udzieleniu pomocy kierowana jest do kontynuacji leczenia w warunkach ambulatoryjnych.

 

Obecnie w ramach Oddziału rozróżniamy następujące obszary:

  • segregacji medycznej i przyjęć, gdzie odbywa się wstępna kwalifikacja Pacjentów do poszczególnych Oddziałów, rejestracja Pacjenta do Oddziałów Szpitalnych bez względu na rodzaj skierowania (tryb pilny, planowy) oraz przyjęcie planowe do poszczególnych Oddziałów. W ramach pomieszczeń Izby Przyjęć mieszczą się 3 pokoje badań: ginekologiczno-położniczy, pediatryczny oraz chirurgiczny, pozostałe pomieszczenia to aneksy sanitarne, przebieralnia, podręczny depozyt ubrań. W obrębie obszaru segregacji i przyjęć zlokalizowane jest także pomieszczenie dekontaminacji.
  • resuscytacyjno-zabiegowy, w którego skład wchodzą: sala reanimacyjna 2-stanowiskowa wyposażona w sprzęt i leki ratujące życie chorego, sala zabiegowa spełniająca wymogi sali operacyjnej oraz sala do zakładania opatrunków gipsowych. Wyposażenie i urządzenia tego obszaru umożliwiają monitorowanie i podtrzymywanie funkcji życiowych, prowadzenie resuscytacji krążeniowo oddechowej, wykonanie pełnego zakresu wczesnej diagnostyki i wstępnego leczenia urazów, wstępne leczenie zatruć, opracowania chirurgicznego ran i drobnych urazów oraz podjęcie innych działań ratunkowych w stanach zagrożenia zdrowia i życia u dorosłych i dzieci.
  • obserwacji wyposażony w 4 łóżka pomocne w diagnostyce oraz udzielaniu pomocy doraźnej Pacjentom nie zakwalifikowanym do hospitalizacji lub nie wyrażającym zgody na leczenie. Chory może skorzystać tutaj z toalety i prysznica.
  • zaplecze administracyjno-gospodarcze, czyli dyżurki pielęgniarskie, lekarskie, gabinet ordynatora i pielęgniarki oddziałowej, magazynek na leki, pomieszczenia na sprzęt sprzątający i środki dezynfekcyjne.

W ramach Izby Przyjęć funkcjonuje punkt podawania cytostatyków zabezpieczany przez 2 pielęgniarki. Leki cytostatyczne są przygotowywane w komorze laminarnej i podawane Pacjentom kierowanym do leczenia chemioterapeutycznego.

Miesięcznie obsługujemy około 1000 Pacjentów.