Oddział Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Onkologicznej

Celem podstawowym oddziału jest zapewnienie pacjentowi maksimum komfortu i bezpieczeństwa, przy minimalizacji czasu hospitalizacji, co jest równoznaczne z zastosowaniem najbardziej efektywnych i małoinwazyjnych metod leczenia.

Realizacja świadczeń medycznych

Specjalizujemy się w diagnostyce i leczeniu zachowawczym i chirurgicznym schorzeń zgodnych z profilem oddziału. Przeprowadzamy operacje w zakresie chirurgii ogólnej metodami klasycznymi, jak również małoinwazyjnymi i endoskopowymi.

Z operacji wykonywanych metodami klasycznymi wymienić należy m. in.:

• chirurgię przewodu pokarmowego, w tym chirurgiczne leczenie nowotworów – przełyku, żołądka, jelita grubego, trzustki, wątroby i dróg żółciowych (rozległe operacje trzustki i niskie resekcje odbytnicy z zachowaniem zwieraczy) z zastosowaniem szerokiego zestawu staplerów,
  • chirurgię schorzeń piersi,
  • chirurgię schorzeń tarczycy (z prowadzonym neuromonitoringiem), przytarczyc i nadnerczy,
  • operacje przepuklin pachwinowych, udowych i brzusznych metodami beznapięciowymi przy użyciu specjalistycznych siatek.

Z operacji laparoskopowych specjalizujemy się w:

• usuwaniu pęcherzyka żółciowego,
  • usuwaniu zmian wątroby i nadnerczy
  • usuwaniu śledziony,
  • laparoskopii jelita cienkiego, grubego i odbytnicy,
  • operacji przepukliny rozworu przełykowego,
  • zabiegach bariatrycznych (rękawowa resekcja żołądka)
  • operacjach wyrostka robaczkowego,
  • diagnostycznej laparoskopii w chorobach nowotworowych i urazach.

Jako jedna z niewielu jednostek na Śląsku wykonujemy:

• termoablacje guzów wątroby,
  • endoskopową cholangiopankreatografię wsteczną (ECPW)
  • zabiegi oszczędzające w raku piersi z wycięciem węzła wartownika,
  • rekonstrukcje piersi po zbiegach radykalnych.

Wprowadzamy innowacyjne metody leczenia ran z wykorzystaniem aparatów do terapii podciśnieniowej.

Oddział pełni całodobowe dyżury. Przyjmuje wszystkich pacjentów w sytuacji nagłego zachorowania wymagającego leczenia chirurgicznego.

Zapewniamy wysoką jakość usług. Wspiera nas w tym wysokospecjalistyczne zaplecze diagnostyczne szpitala pod postacią bardzo dobrze wyposażonego Działu Diagnostyki Obrazowej, Pracowni Endoskopii Przewodu Pokarmowego, Pracowni Motoryki Przewodu Pokarmowego oraz pełnej gamy badań laboratoryjnych.

Personel Oddziału

W strukturze naszego oddziału zatrudniony jest wysoko wykwalifikowany personel. Pracuje tu 11 lekarzy specjalistów z zakresu chirurgii, 3 lekarzy w trakcie specjalizacji, 24 pielęgniarki w tym 14 z wykształceniem wyższym, 1 pielęgniarka ze specjalizacją chirurgiczną i 5 w trakcie specjalizacji onkologicznej, opiekun medyczny i sanitariusz.

Poza podstawowymi specjalizacjami lekarze posiadają certyfikaty umiejętności z wykonywania USG, endoskopii, zabiegów staplerowych i laparoskopowych. Chirurdzy oddziału są autorami prac naukowych publikowanych w prasie fachowej i prezentowanych na kongresach i zjazdach chirurgicznych.

Pielęgniarki oddziału prowadzą dla pacjentów poradnictwo stomijne oraz szeroko pojętą oświatę zdrowotną. Współpracujemy z działającym na terenie Jaworzna Zrzeszeniem Amazonek ,,Szansa”, które w ramach wolontariatu wspiera nasze pacjentki.

Oprócz wiedzy medycznej personel lekarsko-pielęgniarski charakteryzuje profesjonalizm i oddanie pacjentowi.

Struktura oddziału

Oddział spełnia wszystkie wymogi określone w przepisach. Na pacjentów czeka 10 sal chorych, każda wyposażona w węzeł sanitarny, instalację przyzywową (alarm) i dostęp do gazów medycznych. Dysponujemy udogodnieniami dla pacjentów z niepełnosprawnością ruchową (dodatkowo dedykowana łazienka, pochwyty w aneksach sanitarnych oraz sprzęt pomocniczy w postaci wózków inwalidzkich i balkoników). Zapewniamy możliwość korzystania z telewizorów i łącza internetowego (wi-fi).

Posiadamy 2 klimatyzowane sale zabiegowe wyposażone w stoły zabiegowe i nowoczesne lampy operacyjne z oświetleniem ledowym i regulacją barwy światła.

W strukturach oddziału funkcjonuje Sala Pooperacyjna, klimatyzowana, w pełni wyposażona dla potrzeb pacjentów wymagających ciągłego monitoringu. Każde z pięciu stanowisk posiada kolumnę podwieszaną z pełnym dostępem do gazów medycznych, kardiomonitorem, pompą infuzyjną oraz żywieniową, ssakiem i aparatem ambu. Dostępny jest defibrylator. Specjalistyczne łóżka elektryczne sterowane pilotem, dodatkowo wyposażone są w zmiennociśnieniowe materace p/odleżynowe. W ramach wczesnej rehabilitacji pooperacyjnej zapewniamy dostosowane do pacjentów ćwiczenia prowadzone przez rehabilitantów.

Ponadto dysponujemy własnym:

• aparatem USG,
  • rektoskopem,
  • aparatem do terapii podciśnieniem,
  • aparatem EKG.

Oddział Chirurgii Ogólnej rocznie hospitalizuje ok. 2600 pacjentów i przeprowadza ok. 2000 zabiegów operacyjnych.

Zapewniamy naszym pacjentom kontynuację świadczeń medycznych w Poradniach przyszpitalnych, w których przyjmują lekarze z naszego oddziału.