Ośrodek Doskonalenia Zawodowego Personelu Medycznego

Ośrodek Doskonalenia Zawodowego Personelu Medycznego został zainicjowany przez prof. dr hab. n. med. Jana Gmińskiego. Na wniosek ówczesnego Dyrektora Szpitala dr n. med. Józefa Kurka, w 2005 roku został wpisany do rejestru podmiotów prowadzących kształcenie podyplomowe lekarzy, lekarzy dentystów na obszarze działalności Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach. Jest realizacją działalności Szpitala, zmierzającą do rozszerzenia zakresu swojego działania poza obszar stricte medyczny, na inne dziedziny związane z kształtowaniem świadomości prozdrowotnej mieszkańców, nie tylko miasta Jaworzna, ale całego regionu województwa śląskiego i małopolskiego, z którym graniczy. Biorąc pod uwagę, że Szpital nie jest jednostką dydaktyczną ani badawczą, zakres działalności, który został uruchomiony na poziomie Szpitala Powiatowego, jest unikatowy w skali całego kraju.

Ośrodek organizuje szkolenia z zakresu wybranych zagadnień medycznych, w tym również w kontekście ochrony praw pacjenta. Każdy uczestnik szkolenia uzyskuje certyfikat honorowany punktami edukacyjnymi przyznawanymi przez Okręgową Izbę Lekarską w Katowicach. Na przestrzeni działalności Ośrodka w latach 2005-2016 odbyły się 84 szkolenia, w których wzięło udział ok. 7000 osób. W kolejnych latach zrealizowano i przeszkolono:

2017 rok – 7 szkoleń – 240 osób

2018 rok – 3 szkolenia  – 140 osób

2019 rok –  4 szkolenia – 130 osób

W związku z panademią SARS CoV-2 w okresie 2020-2022 Ośrodek nie realizował szkoleń.

Od roku 2023 ponownie ruszamy z działalnością edukacyjną i szkoleniową w formie stacjonarnej.

Od dnia 1 marca 2023 roku od tego roku Koordynatorem Zespołu Szkoleniowo-Konsultacyjnego Ośrodka Doskonalenia Zawodowego Personelu Medycznego została dr n. med. Barbara Koleżyńska, pełniąca w Szpitalu funkcję Zastępcy Dyrektora ds. Pielęgniarstwa.

Funkcję Koordynatora Zespołu Szkoleniowo-Konsultacyjnego Ośrodka Doskonalenia Zawodowego Personelu Medycznego SP ZOZ Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie dotychczas pełnili:

Prof. dr hab. n. med. Jan Gmiński

Lek. Rafał Kotulski

Dr n . med. Julieta Kozłowska – Staniczek

Lek. Ryszard Maciejowski

W strukturze Ośrodka Doskonalenia Zawodowego Personelu Medycznego funkcjonuje Ośrodek Kształcenia Lekarzy w Zakresie Zdrowia Publicznego, którego kierownikiem jest dr n. med. Józef Kurek. Jest to jednostka wpisana na listę Ministra uprawniona do prowadzenia specjalizacji w zakresie zdrowia publicznego ( w województwie śląskim tylko dwie jednostki posiadają akredytację w tym zakresie).

Osobami do kontaktu w zakresie organizacji Szkoleń są:

1. dr n. med Barbara Koleżyńska – Zastępca Dyrektora ds Pielęgniarstwa

Preferowany kontakt mailowy: barbara.kolezynska@szpital.jaworzno.pl

32 616 44 82 wew 193

2. mgr Iwona Skórkiewicz – starszy inspektor ds. kadrowych i szkoleń tel 32 616 44 82 wew. 203

3. mgr Magdalena Krepel – Referent, telefon służbowy: 32 317 49 34