Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii

Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii realizuje swoje zadania w zakresie znieczuleń do operacji chirurgicznych, oraz w części łóżkowej (uruchomionej
w maju 2005r.) Posiada 9 łóżek intensywnej terapii.

Oddział spełnia wysoki standard europejski. A wysokie kwalifikacje personelu oraz nowoczesny sprzęt medyczny pozwalają walczyć o zdrowie i życie naszych Pacjentów.

Personel lekarsko-pielęgniarski Oddziału prowadzi wysokospecjalistyczną działalność usługowo-leczniczą obejmującą:

• przedoperacyjną ocenę stanu zdrowia chorych kwalifikowanych do zabiegów chirurgicznych,
  • przygotowanie chorych do wybranej metody znieczulenia (lub sedacji) z uwzględnieniem rodzaju operacji, schorzeń współistniejących i stosowanej farmakoterapii,
  • znieczulenia wybraną metodą najbardziej korzystną dla chorych,
  • nadzór w bezpośrednim okresie pooperacyjnym;
  • czynności resuscytacyjne u pacjentów w stanie zagrożenia życia oraz interwencje doraźne i konsultacje specjalistyczne, w tym w zakresie zwalczania bólu ostrego i przewlekłego.

W Oddziale funkcjonuje na bieżąco 5 w pełni wyposażonych zgodnie ze standardami stanowisk znieczulenia spełniających podstawowe normy bezpieczeństwa, oraz dwustanowiskową salę wybudzeń.

Stanowiska Intensywnej Terapii wyposażone są zgodnie z obowiązującymi standardami w:

• respiratory,
  • monitory podstawowych funkcji życiowych,
  • pompy infuzyjne strzykawkowe,
  • pompy infuzyjne objętościowe,
  • ssaki próżniowe,
  • defibrylator dwufazowy,
  • worki samorozprężalne (ambu),
  • laryngoskopy światłowodowe.

Część aparatury nedycznej Oddziału została sfinansowana przy współudziale środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego – projektu RPO Województwa Śląskiego.

Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii jest czynny całodobowo.

W przypadku przekazywania Pacjenta z innej placówki medycznej obowiązuje skierowanie i karta wypisowa. Takie przyjęcie należy uzgodnić z Ordynatorem Oddziału, bądź jego Zastępcą, a w dni wolne od pracy i na dyżurze popołudniowym z lekarzem dyżurnym.

Hospitalizujemy około 200 Pacjentów rocznie.