Treść artykułu

Kurs – Karmienie piersią standard w opiece okołoporodowej

Kategoria Szkolenia Wewnętrzne

W dniach 7-8 września 2017 r w Ośrodku Kształcenia Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Łaziskach odbył się kurs dedykowany dla pielęgniarek i położnych z zakresu ” Karmienie piersią standard w opiece okołoporodowej” zorganizowany przez Centrum Nauki o Laktacji. Wykłady oraz warsztaty przeprowadzone były przez Międzynarodowych Dyplomowanych Konsultantów Laktacyjnych.

W kursie brały udział położne z Oddziału Ginekologiczno – Położniczego oraz Oddziału Neonatologicznego. W części teoretycznej kładziono nacisk na aktualną wiedzę o laktacji, pielęgnacji gruczołu piersiowego, korzyściach karmienia naturalnego, zmienności pokarmu, rozpoznawaniu objawów głodu noworodka, rozpoznawaniu symptomów nieskutecznego karmienia. Podczas warsztatów praktycznych położne miały możliwość doskonalenia technik przystawiania noworodka do piersi oraz pobierania pokarmu (odciąganie i przechowywanie pokarmu), stymulacji piersi i odciągania pokarmu, sposobów edukowania matek w zakresie prawidłowego karmienia (ilość, częstość karmień),

Wśród bogatej tematyki nie zabrakło również kwestii związanych z problemami w laktacji , odżywianiem kobiety karmiącej piersią, stosowania leków u matek karmiących oraz poporodowych zaburzeń emocjonalnych.

Omawiano również obowiązujące przepisy prawne dotyczące opieki nad kobietą w ciąży, w połogu, opieki nad noworodkiem oraz organizacji opieki przed i poporodowej w podmiotach leczniczych.

Podkreślano zapisy regulujące promowanie karmienia naturalnego oraz zaliczenie dokarmiania noworodków mieszanką za czynnik zaburzający fizjologię okresu noworodkowego.

Należy zaznaczyć, iż wg obowiązującego standardu wśród zalecanych działań promujących zdrowie od 21 tyg ciąży kobieta ma zostać przygotowana przez położne i lekarzy Poradni Ginekologiczno – Położniczej zarówno teoretycznie, jak i praktycznie zarówno do porodu, połogu, karmienia piersią jak i rodzicielstwa. Natomiast po wyjściu ze szpitala po porodzie opiekę nad matką i noworodkiem w pierwszych 6 tygodniach życia sprawuje położna rodzinna, która powinna w odpowiedni sposób zachęcać matkę do karmienia naturalnego noworodka, prowadzić instruktaż i korygować nieprawidłowości w przebiegu karmienia piersią, oceniać przebieg karmienia naturalnego i czynniki ryzyka niepowodzenia w laktacji oraz pomagać w rozwiązywaniu problemów związanych z laktacją.