Treść artykułu

Kurs – Logistyka i zastosowanie trombolizy u pacjentów z udarem mózgu

Kategoria Szkolenia Wewnętrzne

W dniu 01.09.2017.r., w Szpitalu Uniwersyteckim Św. Anny, w Międzynarodowym Centrum Badań Klinicznych w Brnie odbyło się szkolenie „Logistyka i zastosowanie trombolizy
u pacjentów z udarem mózgu.” Spotkanie rozpoczęło się od części teoretycznej (tło symulacji, tło medyczne) prowadzonej przez zespół profesora Roberta Mikulika. Następnie rozpoczęła część praktyczna – trening praktyczny oparty na analizie przypadków klinicznych z udziałem uczestników.

W/ w szkolenie prowadzone było w ramach programu Angels Initiative. Jest to inicjatywa European Stroke Organisation będącej najważniejszym ogólnoeuropejskim towarzystwem naukowym zajmującym się problematyką udaru mózgu i opracowującym wytyczne postępowania klinicznego. Program uzyskał również poparcie Zarządu Głównego i Sekcji Chorób Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego oraz Krajowego Konsultanta ds. Neurologii. Dodatkowo możliwe będzie podniesienie poziomu opieki w danym ośrodku do średniego poziomu opieki w Polsce oraz innych krajach regionu. Dlatego program Angels Initiative zachęca do skorzystania z jednej z międzynarodowych platform służących do gromadzenia danych (rejestr RES-Q, rejestr SITS) lub obu platform jednocześnie. Rejestr RES-Q pozwala na uchwycenie podstawowych wskaźników jakości i efektywności procesów związanych z opieką nad każdym pacjentem z udarem mózgu. Jednym z założeń European Stroke Organisation jest przeprowadzenie dla celów epidemiologicznych trwającego przez jeden miesiąc kalendarzowy w roku monitorowania wszystkich kolejnych pacjentów hospitalizowanych z powodu udaru mózgu, w jak największej liczbie ośrodków ze wszystkich krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Z kolei rejestr SITS jest dedykowany gromadzeniu szczegółowych informacji dotyczących dożylnego leczenia trombolitycznego i mechanicznej embolektomii. Udział w projekcie pozwoli na uzyskanie potwierdzenia jakości opieki
o czterech stopniach zaawansowania: (I) oddział w pełni przygotowany do leczenia udaru mózgu, (II) złote centrum udarowe, (III) platynowe centrum udarowe, (IV) centrum doskonałości w leczeniu udaru mózgu. Działania prowadzone w ramach projektu Angeles Intiative będą w Europie koordynowane przez firmę QuintilesIMS.

Oddział Neurologii Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie aplikuje do uzyskania jak najwyższego poziomu jakości w leczeniu udaru mózgu.