Światowy Dzień Bez Papierosa
31 maja obchodzić będziemy Światowy Dzień bez Papierosa.
Światowy Dzień bez Papierosa został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. Dzień ma równie zachęcić do 24-godzinnego okresu abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu na całym świecie.
Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Bristolu przeciętny palacz żyje 10 lat krócej niż osoba niepaląca. Każdy papieros kosztuje 11 minut życia! Obliczono również, że przeciętny palacz (mężczyzna) od 17 do 71 roku życia wypala 311 688 papierosów.
Palenie tytoniu niesie za sobą poważne skutki zdrowotne. U palaczy pogarsza wygląd skóry, wcześniej występują zmarszczki, opóźnia się gojenie ran oraz zaostrza się stan wielu schorzeń skóry (np. trądziku oraz łuszczycy). Palenie doprowadza również do przebarwienia
i pokrycia kamieniem zębów, wystąpienia nieświeżego oddechu i żółcenia palców. Palacze są szczególnie narażeni nie tylko na choroby układu oddechowego i choroby układu krążenia, ale też na szereg innych schorzeń.