Szkolenie – Receptariusz szpitalny jako codzienne narzędzie pracy pracownika medycznego
W dniu 22.11.2017 r. w Szpitalu Specjalistycznym w Zabrzu Sp. z o. o. przy ulicy M. C. Skłodowskiej 10 odbyło się szkolenie p.t. „Receptariusz szpitalny jako codzienne narzędzie pracy pracownika medycznego”. Organizatorem spotkania był Śląski Związek Pracodawców Zakładów Opieki Zdrowotnej, a prowadzącą farmaceuta dr n. med. Ilona Szydłowska-kierownik apteki szpitalnej Szpitala Specjalistycznego w Zabrzu.
W szkoleniu wzięło udział 9 osób. Reprezentowali następujące szpitale: Jastrzębie Zdrój (2 osoby), Rybnik(1 osoba), Tarnowskie Góry (1 osoba), Siemianowice Śląskie (1 osoba), Ustronie Górskie (1osoba), Opole (2 osoby), oraz Jaworzno(1osoba).
Celem szkolenia było zaakcentowanie roli receptariusza szpitalnego jako zbioru procedur oraz zasad obowiązujących w szpitalu i dotyczących wszystkich pracowników medycznych.
Spotkanie rozpoczęto od omówienia zadań i funkcjonowania Komitetu Terapeutycznego oraz jego zespołów. Objaśniono wszystkim zgromadzonym, iż jest to organ decyzyjny również w kwestii redagowania, modyfikacji i aktualizacji receptariusza szpitalnego.
Następnie zostały wyjaśnione procedury związane z obrotem leków i wyrobów medycznych, z uwzględnieniem zasad pozyskiwania leków w trybie nagłym oraz medykamentów spoza receptariusza . Przedyskutowano dostępność, podział i stosowanie antybiotyków na oddziałach, z zaznaczeniem ważnej roli mikrobiologa w szpitalu. Pierwszą część szkolenia zakończono objaśnieniem przepisów:
Przechowywania leków i wyrobów medycznych(miejsce, temperatura).
Ważności leku robionego.
Utylizacji leków przeterminowanych( w tym leków psychotropowych i narkotycznych).
W drugiej części został dokładnie omówiony problem koncyliacji lekowej z uwzględnieniem niebezpiecznych interakcji leków , w tym interakcji z etanolem. Zwrócono uwagę na zasadność wprowadzenia kart przyjmowanych leków już na izbie przyjęć, gdyż zjawisko polipragmazji jest zdarzeniem bardzo częstym. Następnie uczestnicy szkolenia zapoznali się z ważną rolą komunikatów bezpieczeństwa oraz koniecznością zgłaszania wszystkich działań niepożądanych i braków jakościowych leków do odpowiednich instytucji. W kolejnym punkcie instruktażu pokazano zgromadzonym obowiązujące druki i formularze, na których spisane są wszystkie wymagane procedury. Omówione zostały również przykładowe listy szpitalne( leków ,składników recepturowych itd.).
Na sam koniec kursu uczestnikom pokazano aktualny receptariusz – dokument obowiązujący w Szpitalu Specjalistycznym w Zabrzu.
Całość zakończyła dyskusja i wspólny poczęstunek. Reasumując, należy podkreślić, iż wszyscy zgromadzeni pozytywnie wypowiedzieli się na temat przebiegu i jakości szkolenia oraz zrealizowania jego celu przez prowadzących.