Treść artykułu

Szkolenie – Znaczenie kompleksowego podejścia w diagnostyce i monitorowaniu terapii schorzeń krwiotwórczych

Kategoria Szkolenia Wewnętrzne

W dniu 16 marca 2018 r. odbyło się zebranie naukowo-szkoleniowe zorganizowane przez Katowicki Oddział Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej w Domu Lekarza w Katowicach. Posiedzenie składało się z dwóch bloków tematycznych.

W pierwszej części szkolenia została przedstawiona prezentacja firmy HORIBA ABX „HELO – nowa jakość w hematologii”. Dotyczyła ona wprowadzania na rynek diagnostyczny platformy hematologicznej złożonej z kilku analizatorów, pracujących w oparciu o najnowocześniejsze technologie, co pozwala na znacznie szybsze i dokładniejsze różnicowanie komórek krwi. Prezentowana platforma ma głównie zastosowanie w laboratoriach o profilu hematologicznym z dużą ilością próbek badanych.

Tematem drugiej części szkolenia było: „Znaczenie kompleksowego podejścia w diagnostyce i monitorowaniu terapii schorzeń układu krwiotwórczego”, które wygłosił dr n.med. Tomasz Czerw, na co dzień pracujący w Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach. Doktor skupił się głównie na diagnostyce ostrej i przewlekłej białaczki szpikowej. Prelegent omówił etiopatogenezę choroby, zwłaszcza chromosom Philadelphia w przewlekłej białaczce szpikowej, (który powstaje na skutek nieprawidłowej zamiany fragmentów chromosomów 9 i 22 pary, co nazywamy translokacją t(9;22)), a także aspirację szpiku, jego barwienie w laboratorium oraz stosowane obecnie leczenie. Doktor zwrócił uwagę na rolę diagnostyki molekularnej i badań cytogenetycznych w rozpoznawaniu omawianych białaczek.

Podczas zebrania prowadzona była dyskusja. Uczestnicy szkolenia zadawali pytania, na które wykładowcy w sposób wyczerpujący udzielali odpowiedzi.